Mi az a Coinbase – A Coinbase bemutatása
A Coinbase egy online kriptovaluta bróker és kriptovaluta tőzsde. Ami az előbbit illeti, a platform segítségével könnyen vásárolhat kriptovalutákat. Ez a digitális érmék széles választékát fedi le – beleértve a piaci kapitalizáció szempontjából legnagyobb 10 projektet is.
A tőzsde funkció azt jelenti, hogy a platform Coinbase Pro részlege a kriptovalutákkal való kereskedést teszi lehetővé. Ez azoknak megfelelő, akik napi szinten vagy swing-kereskedőként szeretnének belépni a piacra. A 2012-ben indult Coinbase nemcsak a világ egyik legrégibb kriptovaluta brókere, hanem az egyik legnépszerűbb is.
A platform ma már több mint 35 millió felhasználóval büszkélkedhet, így a Bithumb és a Binance mellett az egyik legnagyobb tőzsde. Ez nem csak Magyarországra vonatkozik, hanem több mint 100 más ország ügyfeleire is. A Coinbase egyik fő vonzereje, hogy tökéletesen megfelel azoknak az újoncoknak, akik nagyon keveset vagy egyáltalán semmit sem tudnak a kriptovaluták működéséről.
Ennek oka, hogy a platform igazán egyszerűen használható, a számlanyitás csupán néhány percet vesz igénybe, és a fizetési módok széles választéka elfogadott. Ebbe beleértendők a magyar betéti kártyák és a bankszámláról történő átutalás is. Ilyen nagy ügyfélkörrel logikus, hogy a Coinbase is szabályozott és biztonságos – erre a későbbiekben részletesen visszatérünk.
Coinbase vélemény – Rendelkezésre álló érmék
Miután számlát nyitott a platformon, a Coinbase vélemény összefoglalóhoz (Coinbase review) való adatgyűjtés során megállapítottuk, hogy számos kriptovalutához férhet hozzá, sőt, a Bitfinex és a Binance mellett ez a tőzsde az egyik legnagyobb választékkal rendelkezik A Coinbase működésének kezdetén a platform közismerten csak négy érmét támogatott – a Bitcoint, a Bitcoin Cash-t, az Ethereum-ot és a Litecoin-t.
A Coinbase azonban azóta számos más kriptovalutára is kiterjesztette választékát. Konkrétan ez egy sor kevésbé likvid projektet is jelent. Ilyen például a Filecoin, a Band, a Maker és a Compound.
Ha még nem hallott ezekről a kriptovalutákról, ezek piaci kapitalizációja sokkal kisebb, mint a Bitcoinnak és az Ethereum-nak. De az előnyeik is jelentősebbek lehetnek.
Az alábbiakban felsoroljuk a Coinbase által támogatott összes érmét:
- ALGO
- ATOM
- BAL
- BAND
- BAT
- BTC
- BCH
- BSV
- COMP
- CVC
- DAI
- DASH
- DNT
- EOS
- ETH
- ETC
- FIL
- GNT
- KNC
- LINK
- LOOM
- LRC
- LTC
- MANA
- MKR
- NMR
- NU
- OMG
- OXT
- REN
- REP
- USDC
- UMA
- UNI
- WBTC
- XLM
- XRP
- XTZ
- YFI
- ZEC
- ZRX
A cikk írásának időpontjában ez összesen 42 kriptovaluta, amelyeket megvásárolhat a Coinbase platformján. A platform azt nyilatkozza, hogy folyamatosan keresi az új digitális érméket, amelyeket hozzáadhat értéktárához. A Coinbase azonban nagyon szelektív abban, hogy mely projektek listázását engedélyezi az oldalán, így ne számítson több száz érmére a közeljövőben.
Fontos megjegyezni, hogy a Coinbase Pro – amelyet a jelen felülvizsgálat során részletesen tárgyalunk – szintén a párok széles választékát kínálja.
Coinbase vélemény – díjak
Dióhéjban, a Coinbase magyarul vitathatatlanul az egyik legdrágább kriptovaluta kereskedési bróker a piacon. Sokféle díjjal kell számolnia, amelyeket az alábbiakban részletesen ismertetünk. Sok más olcsó platform is létezik, mint az eToro és a Poloniex.
Coinbase – Letéti/pénzfelvételi díjak
A befizetéseket a későbbiekben sokkal részletesebben tárgyaljuk, de világossá kell tennünk, hogy a magyar forintban történő befizetés esetén díjak kerülnek felszámításra. Ez kicsit zavaros, mivel attól függően, hogy melyik fizetési módot választja, előfordulhat, hogy kereskedési jutalékot is kell fizetnie.
Tehát, ha úgy dönt, hogy magyar betéti kártyáját használja kriptovaluta vásárlására a Coinbase platformon, ezt „Azonnali vásárlásnak” nevezik. Ahogy a neve is mutatja, a kiválasztott digitális érmét azonnal meg fogja vásárolni (a hitelesítést követően). Ennek magas, 3,99%-os „all-in” (mindent tartalmazó) díja van. Például, ha 500 fontért, betéti kártyával vásárol Ethereumot, akkor összesen 19,95 fontot kell fizetnie.
Ha azonban úgy dönt, hogy pénzeszközeit banki átutalás útján helyezi el (Faster Payments Network), akkor tranzakciós díj egyáltalán nem kerül felszámításra. Ugyanakkor, ha megkezdi a kriptovaluta vásárlást, kereskedési jutalékot kell fizetnie – amelyről hamarosan beszélünk.
Ha a pénzfelvételi díjakról van szó, ez ismét ingyenes, ha a magyar banki átutalást választja. Ha azonban úgy dönt, hogy a pénzt betéti kártyájára utalja vissza (ezt kell tennie, ha ezzel a fizetési móddal történt a befizetés), akkor a díj 2% (minimum 0,55 font).
Ezek a Coinbase díjak az alábbiakban tárgyalt kereskedési jutalékokkal együtt zavaróak lehetnek. Így ebben a Coinbase vélemény Magyarország cikkben a továbbiakban mutatunk majd néhány valós példát, hogy megmutassuk, pontosan miért fog fizetni a brókernek.
Coinbase – Kereskedési jutalékok
A Coinbase platformon a kereskedési jutalék ugyanúgy működik, mint a hagyományos részvénykereskedési díj. Csakhogy átalánydíj helyett változó jutalékot kell fizetnie.
A Coinbase standard kereskedési jutaléka 1,49%. Ez azt jelenti, hogy 1,49% jutalékot fizet, amikor kriptovalutát vásárol, majd újra, amikor eladja azt. Ezt a változó százalékot meg kell szorozni a vételi/eladási megbízás értékével.
Például:
- Tegyük fel, hogy 1000 font értékben Bitcoint kíván vásárolni
- Magyar bankszámlájáról ingyenesen utalhat át pénzt
- Amint a pénz megérkezik, Ön végrehajtja a tranzakciót, és jutalékként 1,49%-ot, 14,90 fontot fizet
- Néhány hónappal később az 1000 fontos Bitcoin befektetése 1500 fontot ér
- Úgy dönt, hogy beváltja nyereségét, így ismét 1,49% jutalékot fizet
- Ezúttal azonban ezt a befektetése aktuális értékére kell számolni, így ami 1500 font lesz
- Így 22,35 fontot fizet
Rá kell világítanunk arra, hogy az 1,49%-os díj nagyon nem versenyképes jutalék. Valójában ez lényegesen magasabb, mint amit a többi vezető bróker számol fel ezen a területen.
Például az eToro a kriptovaluták jutalékmentes vételét és eladását teszi lehetővé. Ami a letéteket illeti, mindössze 0,5%-ot számít fel, ami a Coinbase által felszámított 3,99%-hoz képest nagyon kis összeg.
Továbbá, a Coinbase-en tovább romlik a helyzet, ha úgy dönt, hogy kis összegekkel kereskedik. Ez azért van így, mert változó díj helyett átalánydíjat kell fizetnie.
Például:
- Ha a tranzakció teljes összege alacsonyabb, mint 10 font, a díj 0,99 font
- Ha a tranzakció teljes összege 10 és 25 font között van, a díj 1,49 font
- Ha a tranzakció teljes összege 25 és 50 font között van, a díj 1,99 font
- Ha a tranzakció teljes összege 50 és 200 font között van, a díj 2,99 font
Első pillantásra a fent látható átalánydíj-struktúra nem tartalmaz magas összegeket. Százalékban kifejezve azonban igen. Például, ha 11 fontnyi Bitcoint vásárolt és 1,49 fontot fizet – ez épphogy 15% alatti változó jutalékot jelent. Ez azt jelenti, hogy legalább 15%-os nyereséget kell elérnie ahhoz, hogy nullszaldós legyen.
Megjegyzés: A Coinbase Pro kereskedési díjai jelentősen alacsonyabbak. A későbbiekben ezt is részletesen bemutatjuk.
Betéti kártya azonnali vétel | Betéti kártya kifizetés | Magyar banki átutalás | Kereskedési jutalékok |
3,99% | 2% | INGYENES | 1,49% |
Coinbase – Kriptovaluta váltás
A Coinbase által kínált további szolgáltatás a kriptovaluta váltás. Például elképzelhető, hogy Bitcoint vált Ethereum-ra.
A Coinbase platformon nem követelmény, hogy a Bitcoint visszaváltsa fontra, és megvásárolja az Ethereum-ot. Ehelyett ezt közvetlenül is megteheti, amivel a végrehajtandó tranzakciók száma csökken.
A Coinbase azonban 2%-os „spread”-et ad hozzá a devizaátváltásokhoz. Ez azt jelenti, hogy a piaci árnál 2%-kal magasabb árat kap. Így ez mindenképpen egy fizetendő díj – és ráadásul magas is.
Coinbase vélemény – vásárlási korlátok
A Coinbase naponta legfeljebb 10 000 font értékű kriptovaluta vásárlást tesz lehetővé – ami óriási összeg. Mielőtt azonban ezt megteheti, el kell végeznie a hitelesítési folyamatot.
Ahogy ebben a Coinbase Magyarország 2022 vélemény cikkben a későbbiekben foglalkozunk ezzel, ehhez útlevele vagy jogosítványa másolata szükséges. Betéti kártya használata esetén további limitek is érvényben vannak.
Ez számlája státuszától függően változik, de az első regisztrációkor általában 750 font. Ezt követően magasabb korlátokat kaphat, amennyiben küld további igazoló dokumentumokat.
Coinbase vélemény – Coinbase Pro
A fő Coinbase weboldal hagyományos brókerszolgáltatásokkal foglalkozik. Ez azt jelenti, hogy például betéti kártyával Litecoin-t vásárolhat, vagy akár Paypal-lal Bitcoint. Ez kriptovaluta-befektetéshez megfelelő, ha megvásároljuk, és ezt követően hónapokig vagy évekig megtartjuk az érméket – hasonlóan ahhoz, mint amikor részvényeket vásárolunk.
A szolgáltató azonban teljes értékű kereskedési arénát is kínál. Ez azoknak a tapasztalt kereskedőknek megfelelő, akik aktívan kívánják venni és eladni a kriptovaluta-párokat. Például vásárolhat BTC/USD-t, és csak néhány óráig tartja meg a pozíciót, mivel a rövid távú volatilitás előnyeit próbálja kihasználni.
Ha ez érdekes lehet, a Coinbase Pro fiat-kripto és kripto-kripto párokat is kínál.
Azoknak, akiknek magyarázatra van szükségük:
- A Coinbase oldalon fiat-kripto párok egy hagyományos (fiat) és egy kriptovaluta pénznemet tartalmaznak. Például az ETH/USD pár Ethereum-ból és amerikai dollárból áll. Így arra spekulálhat, hogy az Ethereum és az amerikai dollár közötti árfolyam emelkedni vagy csökkenni fog-e.
- A Coinbase Pro kripto-kripto párjai két versengő kriptovalutából állnak. Például a BCH/BTC a Bitcoin Cash-t és Bitcoint tartalmazó pár. Így a két digitális érme közötti átváltási árfolyam jövőbeli értékére spekulálhat.
Ahogy láthatta, a két példa nem különbözik a hagyományos forex kereskedéstől.
Mindazonáltal, ha kriptovalutákkal kereskedik a Coinbase Pro platformon, sokkal több eszközhöz és funkcióhoz férhet hozzá. Például vételi és eladási pozíciókat is beállíthat – ez lehetővé teszi, hogy egy kriptovaluta értékének csökkenésére spekuláljon.
Emellett sok megbízástípus közül is választhat. Ide tartoznak a veszteségstop (stop-loss), mind a profitkivét (take-profit) megbízások, amelyek kockázatkezelési szempontból szükségesek. Limitáras megbízások is rendelkezésre állnak, ezek segítségével egy kiválasztott áron léphet be az ügyletbe.
Érdemes megfontolni a Coinbase Pro használatát akkor is, ha harmadik fél kriptovaluta robotját szeretne használni. Ehhez egyszerűen be kell szereznie egyedi Coinbase Pro API-ját a számlájáról, majd be kell illesztenie a robotszolgáltató webhelyére. Ha így tesz, a robot kereskedni tud az Ön nevében.
A Coinbase Pro a kutatás és elemzés terén is nagy rugalmasságot biztosít. A diagramok teljes mértékben testre szabhatók. Az MT4-el összehasonlítva azonban a Coinbase Pro platformról hiányoznak a technikai mutatók és fejlett diagramrajzoló eszközök.
Coinbase vélemény – Coinbase pénztárca
Miután kriptovalutát vásárolt a Coinbase Pro platformon, ennek tárolására két lehetősége van. Van olyan, hogy a magyar kereskedők privát pénztárcába kívánják kivenni érméiket.
Ez lehet mobil, asztali vagy hardveres pénztárca is. Ha így tesz, 100%-ban felelős azért, hogy pénztárcája biztonságban legyen, és ne kerüljön illetéktelenek kezébe.
Ha nincs tapasztalata a kriptovaluta pénztárcákkal, akkor dönthet úgy, hogy megvásárolt érméit a Coinbase őrizze meg. Ebben az esetben is több lehetőség áll rendelkezésére. Használhatja a Coinbase webes pénztárcát (coinbase wallet), vagy letöltheti a mobilalkalmazás pénztárcát.
Nézzük meg részletesen az egyes lehetőségeket:
Coinbase vélemény – Coinbase webes pénztárca
Az érmék tárolásának legkényelmesebb módja, ha egyszerűen a Coinbase számláján hagyja ezeket. Sokan azt mondják, hogy ez a digitális valuták tárolásának legkevésbé biztonságos módja.
Ez igaz, mert ha egy harmadik feltöri a platformot, teljes egyenlegét elvesztheti. Ez a múltban már sokszor előfordult számos jól ismert kriptovaluta-tőzsdén, bár a Coinbase-on még nem.
Ugyanakkor úgy véljük, hogy a Coinbase piacvezető az alkalmazott biztonsági eljárások terén.
Ezek többek között az alábbiak:
Hideg tároló
A „hideg tároló” kifejezés azt jelenti, hogy a digitális érméket olyan hardveres pénztárcában tárolják, amely mindenkor offline állapotban van. Ez gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy valaki távolról feltörje a tárcát.
A Coinbase-en a kriptovaluta-állomány 98%-át ilyen offline tárolóban tartják. A különbség van online pénztárcákban, hogy biztosítani tudják a kifizetési kérelmeket és a likviditást.
Kéttényezős hitelesítés
Emellett a Coinbase kötelezővé teszi, hogy minden számlatulajdonos kéttényezős hitelesítést (2FA) állítson be számlájához. Ez egy biztonsági funkció, amely megköveteli, hogy a számlájához való hozzáférést egy másodlagos eszközön keresztül is megerősítse.
Például, amikor bejelentkezik Coinbase-számlájába, a platform szöveges üzenetet küld mobiltelefonjára. Ez tartalmaz egy egyedi kódot, amelyet a számlájához való hozzáféréshez be kell írnia a Coinbase weboldalán.
Ezenkívül, ha olyan eszközzel próbál bejelentkezni Coinbase számlájába (Coinbase account), amelyet az oldal nem ismer fel, e-mailben kell megerősítenie szándékát. Ezek a biztosítékok megnehezítik egy külső szereplő számára, hogy távolról feltörje a számláját, bár semmi sem lehetetlen.
Pénzfelvételi biztosítékok – Coinbase kifizetés
Még ha valaki hozzá is tudna férni a Coinbase számlájához az Ön beleegyezése nélkül, nehezen tudna elsétálni a pénzével. Például a hacker nem tudná a pénzét arra a bankszámlára vagy betéti kártyára utalni, amelyik hozzá van kapcsolva Coinbase számlájához.
Megpróbálhatják az érméket külső digitális pénztárcában elhelyezni, de ez önmagában is kihívást jelentene. Például a kifizetési kérelmet szöveges üzenetben kellene hitelesíteniük. Ha a hacker nem fér hozzá az Ön telefonjához, nem tudja megkerülni ezt a biztonsági funkciót.
Bekapcsolhatja azt a funkciót is, hogy az összes kifizetésre vonatkozó kérést e-mailben is meg kell erősítenie. Így a hackernek a mobiltelefonja mellett az e-mail címéhez is hozzá kell férnie.
A páncélterem
A fent bemutatott biztosítékok mellett a Coinbase „páncélterem” is rendelkezésre áll. Egyszerűen fogalmazva, miután manuálisan megerősített egy kifizetési kérelmet (24 órán belül), a Coinbase 48 órás időzárat alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy a pénzeszközöket két napig nem szabadítják fel.
Ezért, ha az a valószínűtlen eset áll elő, hogy egy hacker megkerülte a fent említett biztonsági ellenőrzéseket, akkor is 48 óra áll rendelkezésére, hogy visszavonja a kifizetési kérelmet, és értesítse a Coinbase-t a jogsértésről.
Coinbase mobiltárca
Bár a legtöbb magyar felhasználó a Coinbase webes pénztárcát választja, vannak olyanok is, akik jobban szeretnek teljes ellenőrzést gyakorolni a kriptovalutáik felett. Ha Ön is ezt tartja jobb megoldásnak, érdemes lehet megfontolnia a Coinbase mobiltárcát.
Ez mind az iOS, mind az Android eszközökre ingyenesen letölthető. A pénztárca a Bitcoin, az Ethereum, a Bitcoin Cash, az Ethereum Classic, a Litecoin érméket, illetve az összes ERC-20 tokent támogatja. A Coinbase pénztárca ugyanúgy működik, mint a többi mobiltárca a piacon.
Ez azt jelenti, hogy kiválaszthatja, hogy a belépéshez PIN-kódot vagy ujjlenyomatát használja. Azt is választhatja, hogy érméket küld és fogad a pénztárcában. A pénztárca QR-kód beolvasó eszközt is tartalmaz, amellyel egyszerűen beolvashatja más nyilvános címét, így kezdeményezhet átutalást.
Coinbase vélemény – mobilalkalmazás
A Coinbase mobilalkalmazás segítségével menet közben is könnyedén hozzáférhet számlájához. Valójában ugyanazokat a számlafunkciókat hajthatja végre, mint amelyek a fő asztali webhelyen rendelkezésre állnak.
A Coinbase alkalmazás segítségével például egyetlen gombnyomással vásárolhat, adhat el, vagy válthat át kriptovalutákat. Az alkalmazásban azonnal megtekintheti portfóliója értékét, valamint helyezhet el letétet és küldhet kifizetési kéréseket.
Ami a felhasználóbarát jelleget illeti, a Coinbase alkalmazás kiváló értékeléssel rendelkezik a Google Play és az App Store áruházakban is. Például az utóbbi értékelése 4,7/5 – és ez több mint 875 000 egyéni értékelésen alapul. A Google Play szolgáltatásban az alkalmazás 4,5/5-ös értékeléssel rendelkezik több mint 230 000 vélemény alapján.
Coinbase vélemény – felhasználói élmény
Ahogy azt már korábban röviden említettük ebben a Coinbase vélemény Magyarországon cikkben, a platform egyik fő vonzereje, hogy rendkívül felhasználóbarát. Valójában a Coinbase elsősorban azoknak magyar kezdő brókereknek készült, akik eső alkalommal keresik a kriptovaluta vásárlást.
Ez azért van, mert a weboldal igazán könnyen használható, illetve hasonló az olyan versenytárs tőzsdékhez is, mint a Phemex és a Binance. A számlanyitás például csak percekig tart, egyszerűen csak meg kell adnia néhány személyes adatot. Útlevelének vagy jogosítványának feltöltése is egyszerű, hiszen webkamerájával azonnal készíthet pillanatfelvételt. A legtöbb esetben a dokumentum azonnal jóváhagyásra kerül.
Ezután már csak azonnali befizetést kell végrehajtania a betéti kártyájával. Ami magát a kereskedési folyamatot illeti, ez szintén teljesen világos. Például egyszerűen rákattint a megvásárolni kívánt digitális pénznemre, majd megadja a befektetni kívánt összeget.
A Coinbase ezután minden adatot lebontva megmutat, mielőtt megerősítené a megbízást. Ez magában foglalja a megvásárolt összeget, valamint, hogy milyen árfolyamon történik a vétel, illetve a díjakat és a visszaigazolást az összegről, amelyet fizet. A vétel megerősítését követően a pénz azonnal hozzáadódik Coinbase webes pénztárcájához.
Coinbase kereskedési eszközök és funkciók
Ami az alapvető kereskedési eszközöket illeti, a Coinbase viszonylag szűkös kínálattal rendelkezik. Ennek oka, hogy a platformot úgy alakították ki, hogy az egyszerű, gyors és zavartalan kriptovaluta-vásárlást biztosítsa. Az emberek túlnyomó része a Coinbase platformot kriptovaluta vásárlásra használja azzal a céllal, hogy hosszú távon megtartsa a digitális érméket.
A Coinbase Pro platformon férhet hozzá a továbbfejlesztett kereskedési funkciókhoz. Ezt részletesen bemutatjuk, de általánosságban több megbízástípust, kockázatkezelő eszközt és haladó diagramelemzést tartalmaz.
Ezzel együtt a Coinbase fő weboldalon különösen az ismételt vásárlások funkciót kedveljük. Ahogy a neve is mutatja, a funkció célja, hogy a kiválasztott kriptovalutát fix összegben vásárolja meg egy meghatározott napon. Például dönthet úgy, hogy péntekenként 20 font értékben Bitcoint vásárol.
Coinbase befizetés és kifizetések
Korábban a Coinbase díjakról és jutalékokról szóló szakaszban röviden említettük a be- és kifizetéseket. Erről azonban egy kicsit részletesebben is meg kell beszélnünk, hogy biztosan megértse, hogyan működik a fizetési folyamat.
A Coinbase tehát szabályozott vállalkozás, ami azt jelenti, hogy törvényesen biztosított joga van a törvényes fizetőeszközök elfogadására. Ez olyasmi, amit a Bitcoin tőzsdék túlnyomó többsége nem tud megtenni, mivel ezek engedély nélkül működnek.
Meg kell azonban jegyeznünk, hogy a Coinbase – az árképzési struktúrájához hasonlóan – kissé zavaros információkkal szolgál, amikor arról van szó, hogy milyen fizetési módokat használhat és nem használhat attól függően, hogy azonnal kriptovalutát vásárol, pénzt helyez letétbe vagy pénzt vesz fel.
Betéti kártyák
Például azonnal vásárolhat kriptovalutát, ha magyar betéti kártyáját használja. Ez Visa vagy MasterCard kártya lehet, illetve kifizetést is kérhet betéti kártyájára.
A Coinbase azonban csak 3D Secure által támogatott betéti kártyákat fogadja el. Ha az Öné nem ilyen, hibaüzenetet kap, amikor pénzt próbál befizetni.
Magyar banki átutalás
A Coinbase platformon a másik lehetőség a magyar bankszámlájáról történő átutalás (Coinbase utalás). A szükséges banki adatokat Coinbase számláján láthatja. Ügyeljen arra, hogy az átutalás beállításakor megadja a képernyőn megjelenő egyedi hivatkozási számot.
Ami a feldolgozási időt illeti, ez 1-3 munkanapot vesz igénybe – még akkor is, ha bankja támogatja a gyorsabb fizetési hálózatot. Ezért, ha azonnal szeretne kriptovalutát vásárolni, betéti kártyát kell használnia. Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy ez 3,99% tranzakciós díjat von maga után, szóval számoljon ezzel a költséggel.
A bankszámlájára történő utalások általában elég gyorsan megérkeznek. Néhány esetben ez történhet az adott napon, vagy másnap.
Paypal
Furcsa módon, bár a Coinbase nem teszi lehetővé, hogy pénzt fizessen be Paypal használatával, azt viszont megengedi, hogy az e-pénztárca szolgáltatóhoz utalja a pénzt. A magyar pénzmosás elleni szabályok értelmében azonban a Paypal számlájára valószínűleg csak a nyereségét utalhatja.
Tegyük fel például, hogy betéti kártyájával 500 fontot befizet a Coinbase számlájára, és a készpénzből Bitcoint vásárol. Amikor eladja Bitcoinját, 1500 fontot ér. Ebben az esetben legalább 500 fontot bankszámlájára kell visszautalnia, majd az egyenleget elküldheti Paypal-számlára.
Megjegyzés: Ha Paypal-lal kíván kriptovalutát vásárolni, az FCA bróker támogatja mind a betétek, mind a kifizetések esetében elfogadja ezt. Ezenkívül a platform elfogadja a Skrill-t és a Neteller-t is.
Hitelkártyák
A Coinbase régebben elfogadta a hitelkártyákat, de már nem. Még egyszer, ha ez olyasmi, ami fontos Önnek, az eToro FCA brókernél helyezhet el letétet hitelkártyával.
Coinbase minimum letét
A Coinbase csak akkor határozza meg a minimális letét összegét, ha úgy dönt, hogy a pénzt SWIFT-en keresztül utalja át. Nincs ok arra, hogy SWIFT-et használjon, mivel a platform támogatja a magyarországi szabványos banki átutalást. Mindazonáltal a SWIFT átutalások esetében a minimális letét 1000 font, míg a kifizetések összege legalább 500 font.
Coinbase biztonság – szabályozás és engedélyezés
Még ha kezdő is a kriptovaluták világában, már sok rosszat hallhatott a hackekről, a csalásokról és a szabályozatlan tőzsdékről. Tény, hogy a kriptovaluta tőzsdék túlnyomó többsége engedély nélkül működik.
Az is igaz, hogy számos platformot feltörtek már – akár távolról, akár belső visszaélés okán. Ennek következtében a Bitcoin 2009-es bevezetése óta kriptovaluták dollármilliárdjai vesztek vagy tűntek már el.
Ez persze aggodalomra ad okot, a jó hír azonban az, hogy az online térben vannak olyan kriptovaluta-platformok is, amelyek rendkívül komolyan veszik a biztonságot és a szabályozást.
Kétségtelen, hogy Coinbase az egyik ilyen.
Tehát hazájában, az Egyesült Államokban a Coinbase a FinCEN-nél pénzügyi szolgáltatóként van bejegyezve. Az Egyesült Királyságban a platformot a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság a CB Payments Limiteden keresztül engedélyezi a 2011. évi elektronikuspénz-szabályozás alapján.
2018-ban a Coinbase volt az első olyan kriptovaluta tőzsde, amely brit bankszámlát szerzett. Ez nem könnyű feladat az Egyesült Királyságban, mivel a kriptovalutával kapcsolatos vállalatok a pénzügyi szolgáltatásokhoz sok esetben nehezen férnek hozzá.
Azt is meg kell jegyeznünk, hogy a Coinbase a külső feltörés esetére rendelkezik biztosítással. Vegye figyelembe, hogy ez csak abban az esetben fedezi az elveszett pénzeszközöket, ha magát a Coinbase-t támadják, és nem az egyéni számláját.
Coinbase kapcsolattartás és ügyfélszolgálat
A több mint 35 millió ellenőrzött számlatulajdonossal azt gondolnánk, hogy a Coinbase kiváló ügyfélszolgálatot nyújt. Ez azonban nem is állhatna messzebb az igazságtól.
Először is, nincs mód arra, hogy egy munkatárssal telefonon beszéljünk. A Coinbase közleménye szerint telefonos ügyfélszolgálata automatizált, és csak jogsértés esetén, a számla zárolására használható.
Másodszor, ha rákattint az élő csevegés gombra, csak egy robottal tud „beszélni”. Amikor az ősi trükköt használva beírja, hogy „élő munkatárs” akkor egy ügyfélszolgálati jegyet kell létrehoznia.
Ez az egyetlen mód, hogy segítséget kapjon a számlájával kapcsolatban – azaz a Coinbase nem kínál valós idejű támogatást.
A Coinbase használata
Ha az elejétől a végéig elolvasta a Coinbase vélemény Magyarországon cikkünket, most már meglehetősen jó képet kapott arról, hogy ez a kriptovaluta bróker megfelel-e Önnek. Ha úgy gondolja, hogy igen, most végigvezetjük a számlanyitás, a pénzeszközök befizetése és a kriptovaluta vásárlás folyamatán. Ide kattintva nyithat coinbase számlát!
1. lépés: Coinbase regisztráció vagy Coinbase bejelentkezés
Először látogasson el a Coinbase weboldalára, és nyisson számlát. Amint ebben a cikkben már többször említettük, a Coinbase-nek minden számlatulajdonost ellenőriznie kell.
Ehhez meg kell adnia teljes nevét, címét és születési dátumát, valamint az e-mail-címét és a mobiltelefonszámát is.
2. lépés: Személyazonosság igazolása
Személyazonossága igazolására fel kell töltenie útlevele vagy jogosítványa másolatát. Ha asztali eszközét használja, a kiválasztott dokumentumot a webkamera előtt kell tartania.
Ez bonyolult lehet, mivel a képnek egyértelműnek és élesnek kell lennie. Ha a Coinbase nem látja tisztán a dokumentumot, meg kell ismételnie a folyamatot. Ez örökké mehet így, ha webkamerája minősége nem éri el az átlagos minőséget. Ebben az esetben PDF-formátumban küldheti el dokumentumának másolatát.
Ha úgy dönt, hogy a Coinbase alkalmazáson keresztül regisztrál, a dokumentumról telefonja kamerájával készíthet fényképet. Ez valószínűleg a képminőség szempontjából sokkal jobb lesz, így a folyamat általában kevésbé nehézkes.
3. lépés: Letételhelyezés/Azonnali vétel
Miután a Coinbase hitelesítette a dokumentumot – ez általában azonnal megtörténik, ha a technológia elégedett a képminőséggel – már utalhat is pénzt a számlájára.
Ha a betéti kártya használata mellett dönt, azonnal megvásárolhatja a kiválasztott kriptovalutát. Például, ha 200 fontnyi Bitcoint szeretne vásárolni, betéti kártyájának feldolgozása után a digitális pénznem azonnal hozzáadásra kerül portfóliójához.
Ha azonban úgy dönt, hogy magyar bankszámlájáról utalja át a pénzt, a folyamat kissé eltérő. Ez azért van, mert először 1-3 napot kell várnia, amíg a pénz megérkezik. Ezután manuálisan vásárolhatja meg a kiválasztott kriptovalutát. Ehhez ki kell választania a kívánt érmét, és megadnia a megvásárolni kívánt összeget.
4. lépés: Tárolás
Miután befejezte a vásárlás folyamatát, döntenie kell a tárolásról. Ahogy korábban említettük, az érméket a Coinbase webes pénztárcájában hagyhatja, vagy privát pénztárcába is áthelyezheti. Vagy a szolgáltató alkalmazásán keresztül letöltheti a Coinbase pénztárcáját.
5. lépés: Eladás
Amikor a kriptovaluta eladására kerül sor, a Coinbase platformon a folyamat viszonylag egyszerű. Ha úgy döntött, hogy az érméket a Coinbase-nél tartja, csak kattintson az „Eladás” gombra.
Ha így tesz, a kriptovalutát visszaváltják brit fontra, és az összeg hozzáadódik készpénzegyenlegéhez. Aztán kiveheti a pénzt. Akkor is ez a folyamat, ha úgy döntött, hogy érméit a Coinbase pénztárca alkalmazásban tartja.
Ha azonban a kriptovalutát privát pénztárcába helyezte át, először át kell utalnia a pénzt a Coinbase pénztárcája címére. Amint a pénz megérkezik, visszaválthatja a pénzt brit fontra, és folytathatja a Coinbase pénzkivétellel (Coinbase kiutalás).
Coinbase számlanyitáshoz kattintson ide!
A magyar bankszámlás és bankkártyás be- és kiutalás mentéről a következő videóból tájékozódhat a Berge Ferenc Krypto Peaks youtube csatornájának jóvoltából:
Videó megtekintéséhez kattintson ide!
Forrás:
Péter Varga
Péter Varga író, elemző és befektető, Győrben, Magyarországon él. Tapasztalt piaci elemző, aki aktívan kereskedik, több mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pénzügyi piacokon. Szakterülete a napi kereskedés, valamint a különböző eszköz osztályokba történő hosszú távú befektetés.
Bővebben olvashatja írásait a https://tradingplatforms.com/hu/tozsdeugynok/coinbase-velemeny/ Weboldalon is.
Berger Ferenc Krypto Peaks youtube csatornája
Technikai segítség a krypto világ területén. Kezdő, vagy haladó krypto kereskedőként számos alkalommal találkozunk olyan platformmal, melynek használata gondot okoz és kérdéseket vet fel. A KryptoPeaks célja, hogy ezek a problémák ne vessenek gátat számodra a krypto világ megismeréséhez! Mindemellett megosztom azokat a lehetőségeket is, melyeket én személy szerint megfelelőnek találok. Legyen ez coin, NFT, Play to Earn játék, vagy akár passzív bevételt generáló projekt. A csatornát itt érheted el!